Close

Not a member yet? Register now and get started.

lock and key

Sign in to your account.

Account Login

Forgot your password?

DAÇ-SC/Y ve DAS TIPI DALGIÇ PISSU ve KANALİZASYON POMPALARI

Türbosan DAÇ-SC/Y ve DAS dalgıç kanalizasyon pompaları, bünyesinde büyük boyutlu katı parçalar bulunan sıvıların basılmasını sağlamak amacıyla dizayn edilmiştir. Çok geniş bir kapasite ve güç bölgesini kapsar. Debileri 3-800 İt/sn, Basma yükseklikleri 2-60 m, 3 kW-400 kW arasında çok sayıda modeli mevcuttur.

kullanım alanları

• Evsel ve endüstriyel ham kanalizasyon pompajında

• Atık su arıtma tesislerinde :

• Biyolojik arıtma tesislerinde aktif çamurun pompajında

• Dinlendirme havuzundaki yüzen cisimlerin basılmasında

• Aktif filtrelere atık su pompajında

• Kimyasal ve endüstriyel atık suların basılmasında

• Yağmur suyunun basılmasında

• Her türlü drenaj ve tahliye işlerinde

• Endüstriyel proseslerdeki zor sıvıların pompajında

basabileceği sıvılar

• Ham kanalizasyon ve diğer yüksek konsantrasyonlu atık sular. Pompalar bu sıvılarda bulunabilen katı maddeleri (030-0200 mm küresel) tıkanmaya neden olmadan basacak şekilde dizayn edilmiştir.

• Basılacak sıvının sıcaklığı max 40°C olmalıdır.

• Özgül ağırlık 1.2 gr/cm3‘den ve Viskozite 1.5×10″6 m2/sn’den büyük ise özel önlem alınmalıdır.

• Katı-sıvı oranı max. %6 olan kumlu suları basar. Ancak yoğun kumlu sularda aşınmaya karşı önlem alınmalıdır.

teknik özellikleri

motor : TÜRBOSAN DAÇ serisi dalgıç pompaların dalgıç elektrik motorları üç fazlı 380V A.C gerilimle çalışır. Motorların izolasyon sınıfı F, koruma sınıfı İP 68′dir. Özel siparişlerde H sınıfı izolasyonlu, farklı frekanslı (60 Hz) veya farklı gerilim ile çalışan motorlar imal edilebilir.

sizdirmazlik :   Pompa-motor arası sızdırmazlık, bir yağ haznesi içinde çalışan çift mekanik salmastra ile sağlanmaktadır. (11 kW’a kadar tek mekanik salmastralı)

yatakları:   Motor rotoru alttan ve üstten ağır hizmet tipi rulmanlı yataklarla merkezlenmiştir. Bu yataklar motorla birlikte pompadan gelecek radyal ve eksenel yükleri karşılayacak şekilde seçilmiştir. DAÇ-Y tipinde tüm rulmanlı yataklar soğutma yağının içinde çalışmaktadır. Bu sebeple yağlama ve ısınma sorunları yoktur. DAS ve DAÇ-SC tipi dalgıç pompalarda ise rulmanlar gresle yağlanmaktadır.

motor sicakliğikorumasisTEMi:       Dalgıç motorlar aşırı ısınmaya karşı termistörle korumaya alınmıştır. Termistör uçları kablo

aracılığı ile yüzeye taşınmıştır. Bu uçlar klemenste (T) ile işaretlenmiştir. Termistör sistemi Türbosan özel STR rölesine bağlanmaktadır.

SUkaçaği koruma sistemi :        Mekanik Salmastranın zamanla aşınarak su kaçırması veya eşanjör, conta, yağ tapaları v.s. gibi yerlerde motor gövdesine veya yağ haznesine su girmesi hallerinde alarm veren bir elektrot (sensor) sistemi uygulanmaktadır. Elektrot devresi şase ve nötr ucu ile tamamlanır. Sistem Türbosan özel STR Rölesine bağlanmaktadır. STR röle bağlı değilse GARANTİMİZ yoktur

kablo bağlantisi : Dalgıç motorlarda H07RN-F tipi, kauçuk kaplamalı, esnek ince damarlı, çok telli kanalizasyon sıvısına dayanıklı kablolar kullanılmaktadır. Normal olarak 10 metre kablo pompaya bağlı olarak verilmektedir. Pompayı kablodan tutarak taşımayınız.

salyangoz :    Normal olarak geniş kesitli ve konsantrik çıkışlıdır. Çarktan geçebilen her şekil ve boyuttaki katı parçaların takılıp tıkanmaya neden olmayacağı şekilde dizayn edilmiştir. Özel hallerde salyangoza “Ön karıştırıcı vana” da monte edilir. Basılan sıvı gerektirdiği takdirde veya özel istek halinde, pompalar özel malzemeden imal edilebilir.